Keşifler
Yorum Yapın

Başlığı Yok

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Buradan bir şey paylaşmayalı ne kadar da uzun zaman oldu. Oysa ki anlatacağım, yazacağım, çizeceğim, göstereceğim, paylaşacağım çok şey var. Yepyeni bir marka çıkarıyorum, hikayesi uzun, üzerine çokça da uğraş verdik (veriyoruz). Eli kulağında yakında duyuracağım ama öncesinde biraz geçmişe gidelim, zira her şey bir biriyle bağlantılı. 

Akademi’de ders verdiğim iki senelik süre zarfında sevgili öğrencilerime en çok, malzemenizi tanıyın dedim durdum. Hatta durdum durdum dedim. Çok iyi yemek yapmak için iyi malzeme kullanmak yetmez, ‘’iyi’’ malzeme neymiş a’sını, b’sini (anasını, babasını da olur) bileceksin dedim. Çanakkale domatesi demek yetmez, tohumunu, tarlasını ve hatta ekip, büyütenini bileceksin. 

Çiğ olarak kullanacaksan başka, pişireceksen başka tuz çeşidi kullanacaksın. Kullanacağın tuz, domatesi ızgarada mı yoksa tencerede mi pişireceğine bağlı olarak yine değişecek… Yani demek istediğim tuz deyip geçmeyin, aklınıza gelen tüm malzemeler için geçerli bu dediğim diye, az dilimde tüy bitmedi. 

Sadece öğrencilerime değildi elbette bu dediklerim, herkesten önce kendime diyordum ve hala da öyle. Sadece yemek için de değil, her şey için geçerli. Çok iyi bildiğimizi, hani derler ya ruhunu bilirim diye, işte öyle bildiğimizi zannediyoruz ama esasında öyle değil… Derin çok derin, geniş, sonsuz gibi. Bildiğimi zannettiğim şeylerin gerçekliğini daha çok tanıdıkça, meğer ne kadar da azını bildiğimi idrak ediyorum. Hal böyle derinleştikçe ,yemekte kullandığım malzemelere de bambaşka açıdan bakar oldum. ‘’Malzeme’’ ya da ‘’ürün’’ olarak adlandırdığım şeylerin var oluşları karşısında her geçen an daha fazla büyülendim. Bu durum her geçen an daha da yoğunlaştı, zaman zaman bastırdım, görmezden geldim. En nihayetinde bir gün, daha fazla hayvan yiyemez ve pişiremez hale geldim. 2017’nin Kasım ayından beri vejetaryen beslenme ve yaşama düzenine geçtim. 

Huzurluyum, kendimi daha bütün ve bütünün bir parçası olarak hissediyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s