Keşifler
Yorum Yapın

”Şimdi Hemen Bir Roze Aç”

Pamukkale Güney Bağları’nda Bir Cumartesi yazımın üzerinden 2 sene geçti https://sonmastori.com/2014/09/30/pamukkale-guney-baglarinda-bir-cumartesi/ ve ben yine, geçtiğimiz Cumartesi bu kez senenin ilk bağ bozumunu yapmak için, Pamukkale Şarapları Güney Bağları’na gittim. Geçtiğimiz 2 seneye bakıyorum da, o gün az çok tanıdığım Selda, kahkahası eksik olmasın çok sevdiğim dostum oldu. Ve Pamukkale Şarapları hala güzel şaraplar yapmaya, Türkiye’yi tanıtmaya ve bölgeyi kalkındırmaya devam ediyor.

Güney’de hala yeni doğan 3 oğlan çocuğundan 1’ine Yasin ismi koyuluyor ve hala, en çok Ziraat Mühendisi yeğenler yoruluyor. Bu kez bizimle akşam yemeğine kalamayan Yasin Bey, hala çok güzel türkü söylüyor mu bilemem ama, kendisi hala şakaları ve hoş sohbetiyle etrafını eğlendirmeye devam ediyor. Hala kimse, Selda kadar güzel gülemiyor ve Güney’in susuz domatesleri hala çok ama çok lezzetli…

Bu senenin ilk bağ bozumu biraz erken geldi ve 14 Ağustos Pazar günü, Sultaniye üzümleri ile ilk hasat yapıldı. Umarım ayağımız uğurlu gelir de bereketi bol, güzel bir sene olur Pamukkale Şarapları için. Ayrıca bu sene bir yenilik olarak Pamukkale Güney Bağları’nda benim de bir asmam oldu 🙂 aldık elimize tebeşirleri yazdık tahtalara isimlerimizi, astık omcalara. Artık o tabela orada ne kadar kalır bilemem ama, asmaya ismini vermek insanı mutlu ediyor…

Durur durur, saati geldiğinde ‘’Şimdi hemen bir roze aç’’ der Selda instagram hesabından. O fotoğrafı gördüğüm an her şeyi bırakıp, soğuk bir tane açasım gelir. Şimdi ben de size diyorum; şimdi hemen bir roze aç! Tamam açalım da hangisini diyorsanız hemen söyleyeyim; bugün de Anfora Trio Shiraz & Kalecik Karası & Cabernet Sauvignon 2015 açın mesela. Güneş de batıyorsa, yanında sevdiğin birileri de varsa, oh be! keyfine diyecek olmaz.

Niyetiniz peynir tabağı hazırlamak ise ve özellikle de ağırlıklı olarak keçi peynirleri gibi aromatik ve yüksek asitli çeşitler tercih edecekseniz, yanına güzelce soğutulmuş bir Meridies Narince & Sauvignon Blanc 2014 kupajı açmanızı öneririm. Eski kaşar, Kars Gravyeri gibi yağlı, yoğun ve damakta kalıcı peynirler için ise Meridies Boğazkere & Cabernet Franc 2014 çok iyi uyum sağlayacaktır.

Ayrıca, Anfora Grand Reserve Shiraz 2012’i nerede görürseniz kaçırmayın. Burunda; dut, incir, kuru meyveler, vanilya ve tarçın gibi tatlı baharatların yanı sıra, karamelize kokularla da dikkat çeken bu şarap, damakta; kompleks ve güçlü bir yapıya sahip. Yumuşak tanenleri ve törpülenmiş asiditesi ile dengeli ve kadifemsi. Damakta kalıcı ve uzun bitişe sahip bu şarabı, özellikle kuzu yemekleri ile (tercihen sossuz; sadece fırınlanmış ya da tandır ) birlikte yudumlayın derim.

İki sene evvelki yazımda da demiştim, şimdi de tekrarlıyorum: Pamukkale Şarapları ülkemiz için büyük bir değer. Ve biz, değerlerimize sahip çıkmak zorundayız! Afiyet, neşe ve sağlıkla!!!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s