Keşifler
Yorum Yapın

Bangkok’da Yemek Sokakta Yenir

Süslü püslü tapınakları, güler yüzlü, kibar ve sakin insanları, üç tekerlekli motorsikletten bozma, renk cümbüşü tuk tuk taksileri, iç içe geçmiş evleri ve yaşamları, oldukça pis sokakları, ekmek fırınından hallice sıcağı, nemi, budist rahipleri, kaplanları, kobraları, masaj salonları, envai çeşit nefis meyveleri, iyi ve kötü ruhları, uzun apartmanları, tenekeden yapılma gecekonduları, kalabalığı, gürültüsü, keşmekeşi, gece hayatı, her türlü garipliği ve tüm bunlara tezat tuhaf biçimde dingin enerjisi ile Bangkok, hiç şüphesiz ki Uzakdoğu’nun en ilgi çeken şehirlerinden biri.

Sokakta sebze meyve doğrayanlar, küçücük kömür ızgaralarında şişlere geçirilmiş balık-tavuk-ahtapot ya da dana yapanlar, vog tavada harıl harıl Tayland’a özgü bir erişte yemeği olan; pad thai karıştıranlar, sıra sıra dizilmiş rengarenk plastik masa ve taburelerde yemek yiyenler, bulaşık yıkayanlar, karnı doyanlar, biberi fazla kaçırıp acıdan ağlayanlar (bkz: Ben), meyve yemekten elleri yapış yapış olanlar (bkz: Yine Ben)…

Tüm bunlar Bangkok için son derece sıradan ve olağan görüntüler. Bangkok’da yemek, sokaklarda pişiyor ve sokaklarda yeniyor. Evlerde yemek yapan yok(muş). Öyle ki, bazı evlerde mutfak bile yok(muş). Hijyen konusunda hassas olanlar için sokakta yemek çoğu zaman korkutucu olsa da, bence kaçırmamak gerek.

Şimdilik Bangkok sokak yemekleri ile ilgili yazımı sonraya bırakıp, öncesinde Bangkok’ta yemekten sonra tatlı niyetine yenen, benim ise oradayken kahvaltıda tercih ettiğim, müthiş bir lezzetten bahsetmek istiyorum. Thai dilinde adı; Kao Niow Mamuang olan bu nefis tatlının Türkçe karşılığı; Mangolu Yapışkan Pirinç. Güneydoğu Asya’ya özgü, gluten oranı yüksek bir pirinç çeşidi ile yapılan Mangolu Yapışkan Pirincin lezzetine doymak mümkün değil!

Olgun, sulu, yumuşak, Asya’ya has koca mangoların, pirinç ile buluşmasından yapılan bu tatlı, hindistan cevizi sevenlerin de muhakkak denemesi gereken bir lezzet. Zira pirincin üzerine bol miktarda hindistan cevizi sütü dökülüyor. Tatlı geleneksel olarak, pirincin içine mango dilimleri yerleştirildikten sonra, elle yeniyor. Bu işlem ilk kez deneyecekler için biraz zor olduğundan, satın alırken çatal ya da kaşık istenebilir.
Mangolu Yapışkan Pirinci Bangkok’da her köşe başında bulmak mümkün ama, denediklerim içinde en nefis olanı için adres belirtmeden geçmem olmaz. Mae Varee Fruit Shop ismindeki bu yer, her ne kadar meyve dükkanı olarak geçse de, ağırlıklı olarak taze mango ve Mangolu Yapışkan Pirinç satıyor.

Dükkanın girişinde bulunan devasa plastik mango maketi ve tezgaha dizilmiş sarı sarı, iri mangoları ile hemen dikkat çeken Mae Varee Fruit Shop, turistik bir bölgede olmamakla birlikte, oldukça kolay bulunabilecek bir konumda yer alıyor. Buralara yolunuz düşerse ne yapın edin, bu dükkanda Mangolu Yapışkan Pirinç yiyin derim. Hatta bir tabak da benim için…

Adres: ThongLo 55 Bangkok.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s