Keşifler
Yorum Yapın

Ezo’ya Uğramadan Edemem

Her çıktığım seyahatte, orada yaşıyor olsam nerede otururdum (ya da oturmak isterdim), hangi parkın hangi ağacının altında kitabımı okurdum, balık için hangi restorana, ekmek için hangi fırına, kahve için hangi kahvehaneye giderdim, sokakta en çok hangi kediyi kayırırdım (bulabilirsem tabi) diye düşünmekten alıkoyamam kendimi. Keşifler yapmayı ne kadar çok seviyorsam, yaşadığım yerde biryerlerin müdavimi olmayı da o bir kadar severim.

Sadece yaşadığım şehir için geçerli değil, bir seferden fazla gittiğim her yerde, daha önceden gelip de çok beğendiğim noktalara muhakkak tekrar tekrar giderim. İşte böylesine müdavimi olacağım bir kafeyi iki hafta evvel gittiğim Tiflis seyahatimde buldum.

Kafenin ismi, Gürcüce Avlu anlamına gelen Ezo. Kocaman bir avlu içinde yer alıyor olmasından ötürü bu ismi almış. Tiflis’in eski mahallelerinden Sololaki’de yer alan Ezo’nun insanı sakinleştiren bir enerjisi var. Hani kucağında uyuyan kedi ile sen de mayışırsın ya, onun gibi. Huzur veren bu hava içeri adımımı atar atmaz sardı beni.

Genç ve ilgili, birbirinden güzel ve yakışıklı personeli, çalan müzikleri, kokusu ile kara kıştan çıkıp bahara papatya açmış çayırlıklar gibi bir yer dersem kesinlikle abartmış olurum evet, ama ben çok sevdim burayı. Sakin, gösterişten uzak ama bir o kadar da sıra dışı bir yer burası.

Tiflis’te yaşıyor olsaydım, muhtemelen bu yazıyı bir bardak siyah çay ve lavantalı kurabiyeler ile birlikte, Ezo’nun en köşesindeki masada yazıyor olurdum.

Burası geleneksel Gürcü Mutfağının en iyi örneklerini bulabileceğiniz bir yer değil. Ama yemeklerin tamamı mevsimsel, yerel ve büyük bir kısmı ise organik malzemelerle hazırlanıyor. Lezzetler daha çok basit, ev yemekleri tadında. Gürcistan’ın farklı bölgelerinden getirdikleri peynirlerle hazırladıkları tabaklar ile, ülkeye özgü değişik peynir çeşitlerini tatma imkanı tam benlik. Fiyatlar ucuz, porsiyonlar büyük.

Bundan böyle Tiflis’e her gittiğimde, bir bardak çay ya da kahve için bile olsa Ezo’ya uğramadan edemem.

Adres: G. Kikodze St. 16 / Sololaki – Tiflis Tel:+995 32 299 98 76

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s