Soslar & Çorbalar, Tarifler
Yorum Yapın

Yılbaşı ve İşkembe Çorbası

Yeni yıla gireli henüz 3 gün olmuşken, herkes için taptaze, mutlu bir yıl olsun dilerim. Benim bu seneki yeni yıl kararım çok basit; daha az ciddiyet. Yanlış okumadınız! Bu da nereden çıktı, ne biçim karar gibi düşünceler sarf etmenize neden olmuş olabilirim bu yüzden kısaca açıklama yapma ihtiyacı hissediyorum. Geçenlerde bir fotoğrafım elime geçti. Sanırım 4 yaşındayım. Üzerimde değil 5, 8 yaşa uygun bir gecelik; iki numara büyük duruyor. Hafiften rengi de solmuş, ama belli ki üzerinde Heidi baskısı olduğu için, en sevdiğim geceliğim. Sanırım saçlarımı kendim kesmişim… Yeryüzündeki en saçma ve komik kesim. Kocaman bir kafa, kocaman gözler. Omuzlarım havada, utanmışım ama tertemiz gülüyorum. İlk defa çocukluk fotoğrafımı görüyor değilim ama bu kez fotoğraftaki çocuğu kucaklamak istedim ve bir yandan da hüzünlendim. Hüzünlendim çünkü, bir an için farkına vardım ki, o çocuğu içimde bir yerlerde gizliyorum. Sanki eski bir sandığa koymuş, üzerine kilit takmışım… Bunun üzerine birkaç zaman düşündükten sonra, daha az ciddiyet kararını aldım. (uzun uzun anlatıp kimseyi yormak istemiyorum)

Kararım evren tarafından onaylandı sanırım ki yılın son günü İstanbul’a bolca kar yağdı. Şaka bir yana deniz bir, kar iki! Nasıl severim belli değil. Fırsat bu fırsat at kendini sokaklara. (söz buradan tarife geçiyorum)

Yılbaşında adettir, sanki bütün akşam yenilip içilmemiş gibi, gece işkembe çorbası ile biter. Hal böyleyken ben de boş durmadım işkembe çorbası yaptım. Daha önce işkembe çorbası yapmadıysanız gözünüz korkmasın. Yapımı zannedildiği kadar zor değil. Sadece biraz uzun sürüyor. Esas püf noktası ise; çok çok çok iyi temizlenmesi gerektiği. Sakatatçıdan temizlenmiş olarak alınması yetmez.

Suyun altında fırça yardımı ile küçücük bir lekeye dahi izin vermeden, pür-i pak yaptıktan sonra işkembeyi, iki kere suyunu değiştirerek, bir taşım kaynayıncaya kadar pişirdim. Bu işlem sonrası işkembeyi tekrar tencereye alıp üzerine su, sirke ve kabukları ile birlikte bir limonu koyup 2 saat kaynattım.

İki saat sonunda işkembeyi kesmek üzere tencereden çıkarttım. Küp küp tuzlamalık olacak şekilde kestim. Kestiğim işkembeleri tekrar tencereye alıp, 2 saat daha pişirdim. İşkembeler istediğim yumuşaklığa gelince, terbiyesini hazırladım.

Yumurta sarısı, un ve limon suyunu pütürsüz bir kıvama gelene kadar çırptım. İçine işkembenin suyundan koyup, tencereye yavaş yavaş ilave ettim. Bu esnada terbiyeyi yavaş yavaş koymak ve çorbayı durmadan karıştırmak çok önemli aksi halde çorba kesilecektir. Son olarak dövülmüş sarımsak, tuz ve karabiber ilavesi ile işkembe çorbasını tamamladım. Servis esnasında üzerine kırmızı pul biber ve biraz da üzüm sirkesi koyup, afiyetledim.

Not 1: Terbiyesi için limon yerine yoğurt da kullanabilirsiniz.

Not 2: İşkembe Çorbası ne kadar fazla yapılırsa yapılsın, kalmıyor. Bu yüzden işkembe çorbasından geri dönüşüm tarif çıkmayacak. Yine de unutmayalım; Yaşasın Geri Dönüşüm Tarifler!

Malzemeler:

1kg dana işkembe
3 adet limon (1’i pişerken, 2’si terbiye için)
4 çorba kaşığı un
2 yumurta sarısı
2 diş sarımsak
Sirke
Tuz & Karabiber

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s