Keşifler
Yorum Yapın

”Yeryüzünde Cennet”

Kuzey Trakya’da Lüleburgaz’a bağlı Hamitabat köyünde bulunan Arcadia Bağlarına yıllar evvel ilk gittiğimde hayran kalmıştım; bağlara, üzümlere, üretime, sahiplerine, şaraplara, doğaya, toprağa, coğrafyaya… Kısa zamanda en sevdiğim yerli şarap üreticilerinden biri oldu Arcadia. Özellikle beyazları ve zarif roze şarapları ile muhteşem yemek uyumları yaptım. Türkiye’de başka üreticede bulunmayan Sauvignon Gris üzümü tadımlarımın baş tacı oldu bir dönem. Arcadia sürdürülebilir bağcılık ve şato tarzı üretimi, manipüle edilmemiş şarapları ile kısa zamanda sadece Trakya ve Türkiye’de değil, yurtdışında şarap dünyasında tanınır hale geldi.

Ta ilk zamandan belli idi; bağ arazisinin hemen yanıbaşına Gastronomi ve Bağ Oteli açma projesi. Ama öyle bir otel ki, değil doğadan kopmak, hiç bir şekilde doğanın önüne geçmesin. Mutfağında bahçenin meyveleri, bostanın sebzeleri olsun.Eti,sütü yağı mis gibi Trakya kuzusu, oğlağı olsun. Şaraplara uyumlu yemekler, menüler yapılsın. Dalından koparılmış domates beş dakika bile beklemeden sofraya gelsin. Reçeller bahçenin vişnelerinden, ahlatlarından yapılsın. Balı, yumurtası, patlıcanı, biberi her neyi varsa işte, hem lezzetli hem de binbir şifalı bahçeden olsun… İşte böyle bir yer Bakucha Vineyard Hotel & Spa. Ve evet açıldı! Hem de anlattıklarımın azı yok, fazlası var.

İstanbul Mahmutbey Gişeleri’nden sonra, Edirne istikametine doğru taş çatlasa bir buçuk saatlik bir yolculuk sonrası Arcadia Bağlarına ve Bakucha Otel’e ulaşılıyor. Arabadan iner inmez dikkat, temiz havadan başınız dönebilir. Ben kaldığım süre boyunca hava nasıl güzel kokuyor ya Rabbi demekten kendimi alamadım. Arcadia ve Bakucha’nın sahibesi Zeynep Hanım ( Arca Şallıel ) ‘’şehirde unuttuğumuz temiz hava kokusu’’ diye mütevazilik ettiyse de, hayır yalnızca temiz hava kokusu değildi, buraların havası bir başka idi!

Bakucha’nın sade, ahşap ağırlıklı, gösterişten uzak, sıcak ve zevkle döşenmiş 18 odasından birine yerleştikten sonra yapmanız gereken tek şey ne yapmak istediğinize karar vermek olacak. Sanita Spa’da Türk Hamamına gidip terleyebilirsiniz. Yetmezse doğa manzaralı saunaya, oradan da masaj için kendinizi usta ellere teslim edebilirsiniz. Alabildiğine yeşil vadiye karşı, açık havuzda yüzebilir, şezlonda kestirebilir ya da benim yaptığım gibi kütük masalarda, yöresel peynirler eşliğinde nefis Arcadia şaraplarından içebilirsiniz. Çimlere ayakkabı ile basacak değildim, onları tabiki çıkardım. Yalnız temiz hava, çimler, rengarenk gün batımı, aklım başımda değil derken, şarabı fazla kaçırmamak lazım zira akşam şaraplara uyumlu yemek ziyafeti bekliyor!

Malzemeler bahçeden. Bahçeden olmayanlar ise civar köylerdenden. Hepsi doğal, ilaçsız ve hormonsuz. Mutfakta genç Şef Mert Karuk. Döktürüyor tabir-i caizse. Sıcacık ekmeklerde aklım kaldı; olsa da yesek! Bostandan çıtır patlıcanı ısrarla isteyin, somon gravlax yediklerimin en iyisinden… Burada yemekler şaraplara uygun kurgulanıyor ve pişiriliyor. Üreten mutlu, yapan mutlu, yiyen mutlu…

Unutmadan;

Bakucha Vineyard Hotel & Spa bu sene Ekim ayı sonuna kadar açık. Yeni sezon için Nisan’da tekrar açılacak. Bu kez 30 oda olacak, bostan genişleyecek, sebzeler çoğalacak yürüyüş parkurları artıcak. Bence Ekim ayı kaçmaz, kapanmadan gidin derim.

Otelin Genel Müdürü uzun yıllar Harbiye Ordu Evi’nin yöneticiliğini yapmış emekli Albay Yusuf Bilgin. Tam bir beyefendi, güleryüzü ile sizi rahat ettirecek.

Otelin bekçileri Haydut ve Bonus. Kendileri ile çimlerde yuvarlanmak serbest.

Kahvaltıda keçi sütü reçeli yemeden dönmeyin.

Arcadia adını Lüleburgaz’ın eski adı olan Arcadiapolis’den ve mitolojide ‘’Yeryüzünde Cennet’’ anlamına gelen Arcadia’dan alıyor. Bakucha ise; şarap Tanrısı Baküs’den.

Arcadia ve Bakucha’nın sahipleri Zeynep Arca Şallıel ve Özcan Arca. Zeynep Hanım, Özcan Bey’in kızı. Orada yakalarsanız lafa tutun; ikisinden de öğrenecek çok şey var!

Arcadia ve Bakucha’da elektrik güneş enerjisi ile sağlanıyor, tarım ilacı kullanılmıyor. Sürdürülebilir, doğada kalıntı bırakmayan bağcılık esas alınıyor.

Son olarak;
Gidin, görün, anlatın. Güzellikleri yaşatmak elimizde! http://www.bakucha.com http://www.arcadiavineyards.com

Ve ben buradan ilham almadım mı? Tabi ki aldım, yeni tarifim için bir iki gün müsade…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s