Keşifler, Soslar & Çorbalar, Tarifler
Yorum Yapın

Bir Tabak Sonbahar

IMG_1002.JPG

Safranbolu’ya gidip yeni bir tarif yaratmamam mümkün değildi. Son yazımda da söylediğim gibi, daha oradayken kafamda oluşturmuş, pişirmiş hatta yemiş yutmuştum. İstanbul’a gelir gelmez, ayağımın tozuyla, tarifimi gerçeğe dönüştürdüm, ve tabiki yedim yuttum. Şimdi sıra sizde, buyurun size, şifa niyetine bir tabak sonbahar.

Esasında herşey yol üzerinde, tam olarak Bolu’da gördüğüm, şahane balkabakları ile başladı. Bal kabağının dışı ayrı, içi ayrı güzel. Çorbası,güveci, tatlısı, keki uzun lafın kısası, girdiği herşeyi zenginleştiriyor. Rengiyle, kokusuyla, dokusu ve her haliyle kendisini sonbahar mutfağımda görmeyi çok seviyorum. Evet anladığınız üzere balkabağı cepte…

IMG_0794.JPG

Safranbolu’nun alamet-i farikası malum, dünyanın en pahalı baharatı safran… Safranbolu’nun safranı, genel safran hakkında bilgileri, çektiğim fotoğrafları ile birlikte Let’s Eat köşemde yazdım, buradan okuyabilirsiniz http://www.letsgodergi.com/safranbolunun-gastronomik-hazinesi-safran/

IMG_1142.JPG

Safran; tavuk, kabuklu deniz mahsulleri, kuzu eti, yumurta,havuç,pirinç,yaz kabağı, bal kabağı, kakule, tarçın gibi malzemelerle çok yakışır. Bu tarifte ana malzemem tavuk. Hazır havalar da soğuyorken nezleden, gripten de korur diyerek organik tavuk suyu hazırladım.
Öncelikle organik tavuğu yıkadım, kuru soğanla birlikte tencereye yerleştirdim. Üzerine soğuk su ilave edip, kısık ateşte üzerinde oluşan köpükleri alarak pişirdim. Bu arada safranı hazırladım.

IMG_1138.JPG

Safranı kullanabilmek için sıcağa yakın ılık bir sıvıda ya da alkolde bekletmek gerekir. Bu sayede kendine has keskin aroması ve rengi meydana çıkar. Daha sonra yemeğe katılabilir hale gelir. Bu esnada da yemeğe ne zaman koyacağınız çok önemlidir. Eğer yemeğin başında koyarsanız, safran rengini daha fazla verecektir. Fakat yemeğin son aşamalarına yakın koyarsanız bu sefer safran aroma ve tat olarak ön plana çıkacaktır. Ben kullanacağım safranı iki böldüm hem yemeğin ortasında hem de sonlarına doğru koydum, böylelikle hem rengi hem de aromayı belirginleştirdim.

Tavuğun haşlanması yaklaşık 3.5 saat sürdü, ikinci saatte safranın yarısını koydum. Tavuk haşlandıktan sonra tencereden soğan ile birlikte çıkarttım. Tavuğu didikleyip kenara koydum.

Diğer tarafta balkabaklarını ve acı kayen biberlerini zeytinyağında karamelize ettim. Acı kayen biberi yerine kuru başka bir biber de kullanabilirsiniz.

IMG_1153.JPG

Karamelize olan balkabaklarını, Safranbolu’dan aldığım ev eriştesi ile birlikte tavuk suyunun içine koydum. Kabakları ve erişteyi dişe gelicek şekilde, pelte ve hamur olmasına müsade etmeyecek sürede, yaklaşık 7 dakika kadar pişirdim, tavuk etlerini ilave ettim. Onlar pişerken yarım limon ve yumurta sarısı ile terbiyeyi hazırladım. Herşey hazır olunca önce safranı ardından da terbiyeyi, (kesilmesin diye) azar azar ilave ettim. Ocağın altını kapatıp, tabaklara doldurdum. Yanında yine Safranbolu’dan getirdiğim “çıplak” simit ile birlikte servis ettim.

IMG_1156.JPG

Malzemeler:
1 adet organik ya da serbest besim tavuk
300gr bal kabağı
200gr ev eriştesi
1 adet kuru soğan
2 adet kuru acı biber
0.5 gr safran
Zeytinyağı
Tuz & Karabiber

Not: Siz bu satırları okurken ben Edirne’ye doğru yolda ya da çoktan varmış olacağım, ve yeni lezzetler gelicek elbet…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s