Tarifler, Tatlılar & Dondurmalar
Yorum Yapın

Fırında Cennet Hurması

IMG_0962.JPG

Tam mevsimi! Palamudun, lüferin en güzel zamanları. Bereket bu ya, bu sene İstanbul güzel palamut, torik, lüfer yaptı. Balık alırken boylarına dikkat etmek gerekiyor. Lüfer mesela, 25cm’in altında oldu mu yumurtlayamıyor… Defne yaprağı, çinekop, sarı kanat bunların hepsi lüferin yavrusu; yumurtlayacak olgunlukta olmayan balıklar, diğer bir deyişle yakalanıp satıldığı müddetçe lüferin soyunu tüketecek balıklar. 4 senedir Fikir Sahibi Damaklar ve Greenpeace’in önderliğinde yürütülen “Seninki kaç santim” kampanyası bu konuda farkındalık yaratan, en başarılı kampanyalardan bir tanesi. Detayları için ikisinin de web sayfasına göz atabilirsiniz.

Gelelim günün konusuna, diyelim irice bir palamut aldınız. Nasıl yapacağınıza karar veremiyorsanız, geçen sene yazdığım, Kendi Tutamadığım Palamut tarifine bakıp yardım alabilirsiniz; https://sonmastori.com/2013/10/06/kendi-tutamadigim-palamut/ . Palamutu güzelce pişirip, afiyetle yediniz.

Peki ya sonra? İşte sonrası mühim, palamut bu, olduğu yerde durmaz… Öldürmek lazım tabiri caizse. Bu sefer kelli felli, şerbetli tatlıları bir kenara bırakın diyorum, zira cennet hurmasının diğer ismiyle Trabzon hurmasının da tam mevsimi! Eylül sonundan Aralık başına kadar bulunabilen Trabzon Hurması tam bir sonbahar meyvası. Zamanı çok kısa olduğu için, güzelini buldukça yemeli.

IMG_0961.JPG

Tarif çok basit, zaten kendisi başlı başına bir tatlı olduğu için, ben pek birşey yapmadım. Öncelikle güzelce yıkadım, tepesini çıkarttım. Güvece yerleştirdim. Kabuklarını çıkartmadan ortasını açtım, çatalla hafifçe ezdim, çekirdeklerini aldım. Üzerine tarçın serpip önceden 180derecede ısıttığım fırına verdim. Yaklaşık 15 dakika hafif karamelleşene kadar pişirdim. Fırından çıkartıp üzerine yer fıstıkları koydum. Sıcakken yedim. Ben üzerine ekstra şeker koymadım ama daha tatlı seviyorsanız balla tatlandırabilirsiniz. Yer fıstığı yerine ceviz de harika olur. Bir de, yaramazlık yapmak isteyenler üzerine taze kaymak koysun!

IMG_0960.JPG

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s