Aperatif, Keşifler, Tarifler
Yorum Yapın

Allah’ına Yan Bakan Midye

Not 1: Eski yazılarıma dönüp bakmayı pek sevmesem de, bugün bunu buldum. Pazar pazar, bit pazarına nur yağdırayım dedim.

Sokak Yemekleri Bölüm 1

IMG_0719-0.JPG

Sokak yemekleri ile dilde argo kullanımını birbirine çok benzetirim. Bir ülkenin kültürü ile ilgili çokca bilgi verirler kanımca.
Argo nasıl ki bir dilin içinde ayrı bir dil ve o dilin tuzu biberi ise, sokak yemekleri de yemek kültürünün baharatıdır.

Sokak yemekleri gerçektir, süse püse ihtiyacı yoktur. Ulaşılabilirdir, karnınız acıktığı an köşebaşındadır. Saç baş,makyaj yapmadan, giyim kuşama dikkat etmeden mutluluk garantidir.

IMG_0720.JPG

Sokak yemekleri ritmiktir; bkz.midyelerin kızgın yağa atıldığında yaydığı alkış sesi, kokoreçlerin tahtada kesilirken verdiği coşku gibi.
Sokak yemekleri melodiktir aynı zamanda;bkz. Mısırcının; ‘’Tazeeee Süt Mısır’ı’’ ya da Kestanecinin; ‘’Kestane kebap yemesi sevap’ı’’…

IMG_0721.JPG

Beyoğlu Balık Pazarı’nda gezerken midyelerin cazibesine kapılamayan az insan tanırım. Eminönü’nde vapurdan iner inmez balık ekmek girer akıllara.
Buralarda yaşayıp da köşebaşındaki simitçiden simit almamış kimse varmıdır?..

IMG_0722.JPG

Ne zaman seyahate çıksam vardığım noktada ilk ilgimi çeken ve koşa koşa en iyisini bulmaya çalıştığım hep sokak yemekçileridir. Hal böyle olunca, bu konunun en zengini Uzakdoğu ülkeleri her zaman gezilecek yerler listemde yer alıyor.
Denemedik yemek bırakmadan döndüğümü tahmin etmek zor değildir herhalde. Ne de olsa ben Allah’ına yan bakan biriyim ben, hatır için çiğ ciğer bile yedim…

Not 2: Denediğim en acayip yemekler başka bir yazının konusu.

Not 3: Sokak yemekleri tarifleri de yolda…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s