Keşifler, Tarifler
Yorum Yapın

Morel Mantarı Avına Çıkıyoruz

20140307-230254.jpg

Şimdiden notunuzu alın, planınızı yapın 26-27 Nisan tarihlerinde 2 gün ve 1 gece konaklamalı mantar toplamaya gidiyoruz. Ama öyle sıradan bir mantar değil; Morel (Kuzugöbeği) toplamaya gidiyoruz.

Yeni yıl yazımı okumuş olanlar hatırlar, 2014 yılında Kanula Turizm ile ortak GastroTur’lar gerçekleştireceğimizi yazmıştım.

İlki Nisan ayında gerçekleştireceğimiz bir gece Bolu- Abant konaklamalı mantar toplama turu olacak.

Cumartesi sabahın ilk ışıkları ile İstanbul’dan hareket edip Göynük, Sünnet Gölü ve son durağımız olan Abant’ta gideceğiz. Pazar günü mis gibi çam ormanlarında, düşüceğiz Kuzugöbeği’nin peşine. Şansımız yaver giderse sepetlerimizi doldurucağız…Mangal yakmadan dönmek olmaz. Yiyip, içip, yorgunluk atıp İstanbul’a döneceğiz.

20140307-230346.jpg

En sevdiğim yabani mantar Kuzugöbeği (Morchella esculenta), Morchellaceae familyasından, yenilebilen çok değerli bir mantar türüdür. Mevsimi Nisan ortasından Mayıs ortasına kadar kısa bir zamandır. Nisanda ne kadar çok yağmur yağarsa, o kadar fazla Kuzugöbeği biter çam ormanlarında. Dolmasından kavurmasına, zeytinyağlısından yahnisine kadar çok farklı yöntemlerle pişirebileceğiniz Kuzugöbeği’ni bir tattınız mı mübalasız tadı damağınızda kalır, sonrası belli, işte düşersiniz böyle peşine her sene…

Yalnız mantar toplamak o kadar kolay değildir, bazı günler şansınıza küsersiniz bazı günler ise sepeti doldurur eve öyle dönersiniz.

Doğayla içiçe geçireceğimiz bu unutulmaz geziyi kaçırmayın…

20140307-230501.jpg

Fiyat: 277 TL kişi başı (iki kişilik odada konaklayan tek kişi)
Fiyata Dahil Olanlar: Bütün ulaşım ve transferler, araç içi ikramlar, lunch box, sabah kahvaltısı, cumartesi öğle yemeği, cumartesi akşam yemeği, bir gece konaklama, konaklama tesisinde kahvaltı, pazar öğle yemeği piknik köfte/sucuk ekmek, Rehberlik hizmeti.
Fiyata Dahil Olmayanlar: Alkollü içecekler, sunulanın haricindeki içecekler, şahsi harcamalar, tüm bahşişler hariçtir.

Not 1: Güvenlik nedeniyle kontenjanımız kısıtlıdır. Yanınızda çakı,fırça,sepet,yağmurluk,düdük ve yürüyüş ayakkabısı getiriniz.

Not 2: Fotoğrafları 2 sene evvel çıktığım bir mantar avında çekmiştim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s