Aperatif, Salatalar, Sebze & Baklagil Yemekleri, Tarifler
Yorum Yapın

Taze Sakız Enginarı Salatası

20140303-103250.jpg

Yapraklarından, sapına, kalbinden çanağına kadar açık ara en sevdiğim sebze enginar. Zeytinyağlısı, dolması, sıcağı, osu busu derken hergün ver, hergün yerim. Ama her çeşidini değil. Türkiye’de kaç çeşit enginar yetişiyor, nerede ve ne zaman yetişiyor, özellikleri ne biraz bahsedeyim.
Fark ediyorsunuzdur, artık eski gibi değil, yılın 12 ayı enginar tezgahlarda yerini alıyor. Bu enginarlar diğer mevsime uymayan sebzeler gibi sera değil, zira sera, enginar için çok pahalı bir yetiştirme yöntemi. Bunun nedeni farklı enginar çeşitlerinin satılıyor olması.
Eskiden sadece sakız enginarı ve herkesin bildiği meşhur bayrampaşa enginarı dışında çeşit yoktu, dolayısıyla mevsimi azdı. Şimdilerde ise 5 farklı çeşit bulunmakta. 1.si Kasım ortası rahatlıkla bulunan, görüntü olarak sakız enginarına benzeyen, İspanyol tohumu Hibrit Enginar. Küçük, ince yapraklı ve lezzetli olan bu tür Çeşme, Alaçatı civarında yetişiyor.
Sonra sırayla büyük, kalın ve dikenli yapraklara sahip, lezzetsiz Kıbrıs Enginarı adı üzerinde Kuzey Kıbrıs’tan geliyor. Sakız enginarı İzmir Urla’da yetişiyor küçük ince yapraklı lezzetli.

20140303-103337.jpg

Büyük, kalın yapraklı, lezzetli Bayrambaşa, Adana ve Bursa’dan, son olarak Bayrampaşa’ya benzeyen Aydın’dan ve Bolu’dan Dönme enginar çıkıyor. İşin doğrusu sert,kalın ve çok lezzetsiz olduğu için, ben Kıbrıs Enginarından kaçıyorum. En çok bu zamanda da bolca bulunan sakız enginarını seviyorum, çünkü enginarı en çok çiğ yemeyi seviyorum. Çiğ yemeye en elverişli enginar da sakız enginarı olunca kaçırmıyorum. Ama eğer sıcak yapacaksam Bayrampaşa birinci tercihim.

20140303-103426.jpg

Gelelim en sevdiğim enginar tarifime. Öncelikle enginarları limon ile güzelce ovup, ince ince kestim. Üzerine limon suyu, zeytinyağı, deniz tuzu, taze çekilmiş karabiber, taze dereotu ve taze nane doğrayıp afiyetle yedim.

20140303-103519.jpg

20140303-103605.jpg

Not 1: E-Dergi apelasyon.com’a Tuz hakkında yazdım, okumak isterseniz; http://www.apelasyon.com/Yazi/63-as-tuz-ile-tuz-oran-ile

Not 2: Bugün Etsiz Pazartesi! Unutmayın.

Malzemeler
Sakız Enginarı
Limon
Zeytinyağı
Taze Nane
Taze Dereotu
Tuz & Karabiber

Hazırlama Süresi: 5 dk

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s