Deniz Mahsulleri, Keşifler, Tarifler
Comments 4

Kendi Tutamadığım Palamut

Geçen hafta Pazar günü, havalar daha sıcak ve denize girilebilirken Boğaz’da balığa çıktık.
Sabah 9.00 civarı Fenerbahçe Dalyan Koyu’nun küçük iskelesinden, Hasan Kaptan, Ben, İlke (sevgili kocam),Levent,Yeşim ve Julian, Teruko Teknesi ile açıldık.

Hasan Kaptan

Hasan Kaptan

Ben (Sırtımı dönmüş gibi olmayayım, başka fotoğrafım yok)

Ben (Sırtımı dönmüş gibi olmayayım, başka fotoğrafım yok)

İlke (Kocam)

İlke (Sevgili Kocam)

Levent

Levent

Yeşim

Yeşim

Julian

Julian

Hasan Kaptan, Teruko’yu Japon bir aileden satın almış, teknenin ismi eski sahibinin kayınvalidesinin ismiymiş.

Tekneye, bolca palamut tutacağımızı düşündüğüm için sadece limon, ekmek, bolca bira ve bir gece evvelden yaptığım kahvaltılık muffinlerle gittim, güzel bir ders oldu.
Güne İlke’nin tuttuğu iki zargana ile başladık. Ayağımızın tozuyla büyük balıkçı havalarına girip palamuttan vazgeçtik. Lüferler bizi bekler diye Sarayburnu’na doğru açıldık. İki zargana ile ancak iki lüfer yakalayabileceğimizin farkına varıp, kendimizden emin Kumkapı Balık Hali’ne yemlik zargana almaya gittik.

Yarım kilo zarganamızla, Sarayburnu’nda diğer balıkçı teknelerinin arasına konuşlandık. Biraları açıp beklemeye koyulduk. Yarım saat, 1 saat derken Levent’in oltaya lüfer geldi. Heyecanla tekneye çekerken balığı ‘’tasmalayamadık’’.Yemlik zarganayı yiyen lüfer, bu sefer bizi oltaya getirdi.

Yaklaşık 2 saat daha bekledik, komşu teknelere vuran lüferler, kofanalar bize uğramadı. Deniz, bira, güneş, akıntı dalgası derken karnımız zil çaldı. Daha fazla bekleyemeden, 8 saat denizde kalıp, tuttuğumuz 2 zargana ile geri döndük.

Balık işi şans işi, bu sefer şansımı Kadıköy Çarşı’dan kullanıp, tutamadığım palamutun tarifini veriyorum.

Palamutu ortadan ikiye kestirdim. Zeytinyağlı tepsiye derileri altta kalacak şekilde koydum. Üzerine bol kırmızı soğan, ortadan ikiye kesilmiş acı sivri biber, yuvarlak dilimlenmiş iki domates,maydanoz, kişniş, iki limon dilimi,1 adet defne yaprağı deniz tuzu, karabiber, zeytinyağı ile önceden ısıtılmış 180derecelik fırında 25dakika pişirdim. Servis esnasında üzerine küçük küçük kıydığım yeşil Antakya zeytinlerini ve taze soğanları koydum, az zeytinyağı gezdirdim. Kendi tutamadığım için mi bilemem, çok lezzetli oldu.

Reklamlar

4 Comments

  1. Balık tutamamışsınız ama keyifli bir gün geçirmişsiniz denizde. Bunu yaşamak bile yeter. Yemek tarifini aynen uygulayacağım. Çünkü ben palamudu sadece fırında ızgara yapma kolaycılığına kaçtığım için artık daha lezzetli yemeyi bu tarifinde yakalayabileceğimden eminim.

    • Evet, güzel bir ün geçirdik. Palamut tarifini kolaylıkla yapabilirsin, hem çok kolay hem de ızgaradan daha lezzetli oluyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s