Aperatif, Deniz Mahsulleri, Tarifler
Comments 2

Torik Lakerda (Lokum)

Hayatının geri kalanında tek bir şey yiyeceksin hemen seç deseler hiç düşünmeden lakerda derim. Ama yanına kırmızı soğan ve kızarmış ekmek de ilave edin diye pazarlık yaparım. E Lakerda iki tek atmadan da olmaz diye şansımı zorlarım.

Lakerdanın torikten yapılanı makbuldur.Ama her torik değil, bir defa lodos zamanı yakalanmamış olması şart, aksi halde eti gevşek olur. Bir rivayete göre de Kız Kulesi’ni geçmeden yakalanması gerekir. Has İstanbul lezzeti olan lakerda, balık bolluğu zamanında güzelim torikleri çürütmeden saklamak için yapılırmış.O zamandan bu zamana meyhanelerin baştacıdır.

Aklınıza lakerda yapmayı koydunuz, güzel torik buldunuz, pazarlığını da yapıp aldınız o zaman buyurun yazının devamına.

Kıymetli balıkçınıza lakerdalık kes dediniz mi, toriğin kafasını ve kuyruğunu ayırıp size üç parça balık(takoz) vermesi gerekir.

İnce bir metal ip ya da süpürge teli yardımıyla balığın iliklerini almanız gerekli. İlikleri alınan balık, buzlu su içinde 3 gün boyunca, günde 3 defa suyu değiştirilerek buzdolabında muhafaza edilmeli. Burada amaç balığınızın tüm kanını akıtmak, aksi halde kokar ve bozulur.

Üç günün sonunda takozlar sudan çıkarılır iyice kurulanır. Derisi hariç tüm balık tuza yatırılır.Bu noktada üzerine ağarlık koyarsanız balığın tuzu emmesi kolaylaşır. Toriğin büyüklüğüne göre 2 ila 3 hafta kadar bu şekilde bekletilir. Daha sonra lakerdanızı salamura (tuzlu su içinde) olarak tutabilirsiniz.

Benimkinin pişmesine daha 2 hafta var. Nasıl kesilir, nasıl servis edilir en çok neye yaraşır ayrı bir bölümün konusu.

Reklamlar

2 Comments

  1. Pınar says

    Sevgili İnci, yıllardır gravlax ve lakerda deneyeyim derim, nedense henüz zamanı gelmedi herhalde…derken senin sitenle karşılaştım, öncelikle tebrik ederim, sonralıkla da lakerdanın nihayetini merak ederim 🙂
    Sevgiler

    • Merhaba, o halde,şimdi zamanı gelmiş demektir:) hele ki torikler bu kadar bol ve güzelken..Lakerdanın nihayetine gelince; rakıyla, sohbetle, eş, dostla hakkını verdik diyelim;) ama yenisi yine kuruldu.
      sevgiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s